Dotácie na tepelné čerpadlá DAIKIN, tepelné čerpadlo dotácia

Tepelná čerpadla, jejich princip a proč doporučujeme využívat tepelná čerpadla.

Aktuálne: Dotace na tepelná čerpadlá 2024 v programu Zelená úsporám!

Akciová cena Pokud Vás zajímá cena tepelného čerpadla a komplexní návrh řešení pro Vaše potřeby, vyplňte cenový poptávka! vyplňte cenovou poptávku !

Princip fungování tepelného čerpadla.

Tepelná čerpadla jsou zařízení schopná využívat energii z okolního ovzduší, vody nebo půdy. Tato energie se převede do teplonosného média, které se následně stlačí a tím se převede na vyšší teplotu, kterou již umíme využít a ohřívat s ní vodu a také topit.

Schéma a princíp fungovania tepelného čerpadla Schéma funkce nejčastěji používaného tepelného čerpadla vzduch-voda. (venkovní a vnitřní jednotka, vytápěcí systém).

Stlačení kompresorem nám umožňuje využít energii ze vzduchu až do teploty -25°C. Řekli byste, že při takové teplotě tam mnoho energie není, ale k absolutní nule -273.15° je ještě stále daleko a až při ní nemají molekuly žádnou energii.

Po ochlazení ve výměníku tepla teplonosné médium pokračuje nazpět ke zdroji tepla a proces se opakuje.

Tepelná čerpadla, na rozdíl od slnečných kolektorov mohou být v optimálních podmínkách jediným zdrojem tepla po celý rok a jsou tedy mimořádně vhodná jako plnohodnotný zdroj na vytápění a přípravu teplé vody (TV).

Pokud by byla teplota zdroje opravdu velmi nízká, nemusíte se bát, že budete bez tepla. Každé tepelné čerpadlo totiž obsahuje i elektrickou spirálu, pomocí které umí přímo dohřát vodu na požadovanou teplotu tehdy, kdy je to ekonomicky výhodnější.

V případě hybridního tepelného čerpadla může být tím dodatečným zdrojem i plynový kotel.

Klimatizace a chlazení pomocí tepelného čerpadla.

Z principu tepelného čerpadla vychází i další velká výhoda - proces odebírání energie se totiž umí i otočit. Energie umíme odebrat z vnitřku domu a odevzdat ji ven. Můžete tak mít jeden systém, který Vám bude v zimě topit a v létě chladit.

Na odběr tepla z domu z hlediska komfortu je optimální použít systém stropního chlazení (teplý vzduch přirozeně stoupá nahoru, kde se mu teplo odebere a chladný vzduch bude padat dolu). Dají se však použít i externí jednotky podobné klimatizaci (tzv. fan-coil), ale napojené na tepelné čerpadlo.

Externá jednotka chladenia napojená na tepelné čerpadlo. Funguje ako klimatizácia Příklad externí jednotky chlazení napojené na tepelné čerpadlo, které funguje jako klimatizace. Teplo z místnosti je odebírané ven přes systém tepelného čerpadla a chladný vzduch proudí dovnitř.

Nízkoteplotní a vysokoteplotní tepelná čerpadla.

Výška investice do tepelného čerpadla přímo souvisí s tím, jaký bude vytápěcí systém.

Nízkoteplotní tepelná čerpadla.

Optimální použití tepelných čerpadel je v dobře zateplených budovách s nízkou tepelnou ztrátou a s nízkoteplotním (35°C - 38°C) nejčastěji podlahovým vytápěním. V takovém případě je tepelné čerpadlo ještě efektivnější než topení plynem a má o 20% nižší provozní náklady.

Daikin tepelné čerpadlo vzduch-voda Tepelná čerpadla vzduch - voda pracují až do teploty -25°C, jsou tedy vyhovující pro naše klimatické podmínky.

Pokud tedy máte nízkoteplotní systém vytápění, je pro Vás vytápění tepelným čerpadlem jasná volba.

Vysokoteplotní tepelná čerpadla.

Mnoho lidí si myslí, že když mají starší domy s vysokoteplotním systémem vytápění přes radiátory, tak výrazně ušetří nákupem levného tepelného čerpadla. Toto je však omyl.

Daikin vysokoteplotné tepelné čerpadlo vzduch-voda Vysokoteplotní tepelná čerpadla používají o něco složitější technologii (dva okruhy rozdílných teplonosných médií) na dosažení potřebné výstupní teploty. Pomocí této technologie, je možné dosáhnout výstupní teplotu až 80°C

Složitější technologie se však nezbytně projeví na ceně vysokoteplotních tepelných čerpadel.

Navzdory tomu se i tato investice může vyplatit, z jiných než jen čistě finančních důvodů viz níže.

Topení dřevem nebo tepelným čerpadlem?

Topení pevným palivem (dřevo, pelety) je stále nejlevnějším způsobem vytápění.

Navzdory tomu nám v poslední době přibývají klienti, kteří se už nechtějí neustále starat o svůj zdroj tepla. Uvědomují si pracnost, náročnou obsluhu a prašnost při tomto způsobu vytápění. V tomto případě přináší změna na tepelné čerpadlo komfort, kde se nemusíte vůbec starat o samotný proces vytápění.

Plyn nebo tepelné čerpadlo do novostavby?

Pokud se ještě jen rozhodujete o tom, zda budete mít ve Vaší novostavbě vytápění plynem nebo tepelným čerpadlem musíte vzít v úvahu nejen cenu plynu ale i to, že musíte zabezpečit:

  • přípojku plynu do domu
  • plynový kotel
  • komín
  • revizi na celou přípojku
  • paušál za odběr další energie

Nic z toho u tepelného čerpadla nemusíte mít!

Když tedy vezmeme celý balík a zohledníme i současnou podporu dotace na tepelná čerpadla, častokrát vychází u nízkoteplotních tepelných čerpadel počáteční investice ještě méně než u vytápění plynem.

Jestliže uvažujete o novostavbě - dokážeme Vám nezávazně a ZDARMA navrhnouta poradit optimální řešení pro vytápění a ohřev vody, případně systém chlazení Vašeho objektu bez klasické klimatizace.

Hybridní tepelná čerpadla.

Hybridní tepelná čerpadla můžete využít, když máte zavedený plyn a teplovodní systém vytápění. Jsou tedy vhodná i pro radiátory a pro podlahové topení.

Hybridné tepelné čerpadlo Schéma funkce tepelného čerpadla.

Hybridní tepelné čerpadlo se skládá z nízkoteplotního tepelného čerpadla vzduch - voda, jehož vnitřní jednotka je sestavena z:

  • tepelného čerpadla
  • plynového kondenzačního kotle

Vnitřní jednotka je jedno zařízení a nedá se kombinovat například s jiným plynovým kotlem od jiného výrobce.

Hlavní výhodou hybridního tepelného čerpadla je, že výrazně šetří provozní náklady na vytápění.

Systém fungování hybridního tepelného čerpadla.

Na počátku topné sezóny není tak velká potřeba tepla v domácnosti a dokáže ji zabezpečit samotné tepelné čerpadlo. S klesající venkovní teplotou si dopomáhá plynovým kotlem (hybridní provoz).

Efektivita hybridného tepelného čerpadla DAIKIN U hybridního tepelného čerpadla máte vždy garanci, že vytápíte dům aktuálně vždy tím nejlevnějším způsobem.

Pokud venkovní teplota poklesne natolik, že se provoz tepelného čerpadla se stane neekonomickým, převezme funkci vytápění plynový kondenzační kotel. Ekonomiku provozu dokáže systém vyhodnotit na základě nastavených cen plynu a elektrické energie.

Zvýhodněná sazba za elektřinu pro majitele tepelných čerpadel.

Majitelům tepelných čerpadel poskytují energetické firmy zvýhodněné sazby na nákup elektřiny. O změnu sazby musíte dodavatele požádat. I v těchto otázkách Vám můžeme poradit.

Vlastnictvím tepelného čerpadla tak můžete získat zvýhodněné sazby elektřiny pro celou domácnost, to znamená, že celý dům provozujete s touto zvýhodněnou sazbou (nejen provoz čerpadla).

Tepelné čerpadlo pro Vás.

Přesné informace o tepelných čerpadlech a podmínkách dotačních programů získáte vyplněním cenové poptávky.

Kontaktujte nás a připravíme Vám individuální návrh pro Váš objekt.

Nechte si poradit, jaký systém bude pro Vás ten nejlepší.

Mám zájem o nabídku ➜

 

 

ŘEŠENÍ NA MÍRU PRO VÁS!

Konzultace s odborníkem, nezávazná nabídka a obhlídka stavby ZDARMA.