Solární ohřev vody - Solární kolektory

Solární ohřev vody.

Aktuálně: Zúročte své prostředky ještě lépe s dotacemi z programu Nová zelená úsporám - poradíme Vám 3 kroky k získání dotace!

Ohřev vody solárními kolektory.

Termické sluneční kolektory, nebo také solární kolektory slouží výhradně k přeměně slunečního záření v tepelnou energii. Ta je využitelná pro ohřev vody, přitápění či k ohřevu bazénů. Zcela odlišné jsou solární fotovoltaické panely, které slouží pro výrobu elektrické energie.

Śolární kolektory ohřívají vodu s podstatně vyšší účinností, než to dokáží fotovoltaické panely a jimi vyrobená elektřina.

Solárními soustavami můžeme pomocí Slunce zdarma ohřívat pitnou vodu, (na 60°C), také topnou vodu (až na 80°C pro přitápění), případně také využíváme solární soustavy pro ohřev bazénů. Solární ohřev můžeme využít kromě toho také pro specifické využití, například pro solární chlazení, technologické ohřevy a podobně.

Slnečné kolektory na ohrev vody Kombinovaný systém solárních kolektorů a fotovoltaických panelů.
Solární kolektory jsou ty tmavší dole a fotovoltaické panely s mřížkou jsou nad nimi.

Termické sluneční kolektory mají mnohem vyšší účinnost a také životnost než fotovoltaické. Jejich výkon v průběhu provozu s časem neklesá. U fotovoltaických panelů na rozdíl bohužel ano. Pro ohřev teplé vody je proto vždy výhodnější použít solární kolektory.

Pro představu: 1 metr čtvereční solárních kolektorů Vám přinese přibližně tolik energie jako 5 metrů čtverečních fotovoltaických panelů.

Také při průmyslovém využití solárních kolektorů můžete díky Slunci ušetřit podstatnou část nákladů na výrobu tepla.

Více informací - solární kolektory THERMO|SOLAR >>

Fotovoltaický ohřev vody.

Pokud mají fotovoltaické panely sloužit pouze pro přípravu teplé vody, je třeba si uvědomit, že proti termickým solárním kolektorům jsou podstatně méně efektivní. V případě, že jste se již rozhodli pro výrobu elektrické energie z fotovoltaických solárních panelů, můžete ji využít nejen pro spotřebu v domácnosti, ale využít její přebytky také pro ohřev vody, bez toho, abyste ji (při ON-GRID systému) odváděli zdarma do veřejné sítě. Taková zapojení bez měniče jsou zpravidla jednodušší a také levnější než instalace fotovoltaické elektrárny.

V takovém případě Vám oproti konkurenčním sestavám umíme nabídnout vlastní řešení s těmito výhodami:

  • Lepší využití sluneční energie - nenahřívá se celý objem zásobníku paralelně na dně umístěnými AC a DC spirálami, ale střídavým AC proudem se dohřívá pouze horní část nádoby v tom případě, že výkon fotovoltaiky není pro ohřev vody dostatečný.
  • Fotovoltaický ohřev vody funguje i v případě výpadku elektrického proudu.
  • Delší životnost zařízení (nedochází k opalovaní spínacích kontaktů).

Ohřev vody tepelnými čerpadly.

Ohřev vody je možné zabezpečit také pomocí tepelných čerpadel.

Více informací - tepelná čerpadla >>

Zjistěte více a vyberte si typ instalace.

Podívejte se, co Vám může přinést využití slunečních kolektorů a tepelných čerpadel ve Vašem rodinném domě, bytovém domě, nebo ve firmě. Nebo jak efektivně zajistit komfortní ohřev vody pro Váš bazén.

ŘEŠENÍ NA MÍRU PRO VÁS!

Konzultace s odborníkem, nezávazná nabídka a obhlídka stavby ZDARMA.